vagonWEB
Železniční osobní vozy
 
vagonWEB
Železniční osobní vozy
cs         ▼
Česky
English
Deutsch
Polski
Magyar
Español

Řazení vlaků 2023

Skutečné řazení

ÖBB:EC/ČD:EC/PKPIC:IC ÖBB:102|ČD:102|PKPIC:102/41002/3 Polonia

Trasa: Wien Hbf 14:10 - Břeclav 15:04-15:10 - Přerov 16:12-16:13 - Ostrava hl.n.17:06-17:08 - Zebrzydowice 17:45-17:46 - Pszczyna 18:11-18:16 - Tychy 18:28-18:36 - Katowice 18:50-18:53 - Zawiercie 19:26-19:27 - Warszawa Centr. 21:29-21:34 - Warszawa Wsch. 21:40
Úsek: Alternativní č.:
Datum*:         Nocí:         Jazyk:
Vlak*:
Poznámka k vlaku (může být zveřejněno):
Vzkaz pro správce (nebude zveřejněno):
nové Zdroj dat*:    
Vyplňte prosím svoje jméno nebo přezdívku. Po schválení některým ze správců řazení bude vlak zveřejněn. Proces schválení proběhne obvykle během několika dní, nejvýše dvou týdnů. Jestliže jste registrován(a), zadejte také heslo. V tom případě bude vlak zveřejněn ihned bez schválení.
Vložil*:     Heslo:
   
* Povinné položky
CZ: ARR  AŽD  ČD  ČDC  GE  GWTR  JHMD  JMK  JUMA  KDS  KK  KPKV  KPT  KŽC  LE  MBŽS  MT  NTM  POŠTA  PP  PSHŽD  RCAS  RJ  SŽDC  TLCRG  VUZ  SK: BTS  DŽK  MDC  RAILL  TRA  TREŽ  WSBA  ZOS  ZSSK  ZSSKC  ZX-BENET  ŽKT  ŽSR  : BR  ČSD  DR  KŽD  RAILL  X  A: EBFL  GKB  GySEV  LTE  NÖVOG  ÖBB  ÖGEG  PLOK  RBAHN  SLB  StB  StH  WSTBA  AL: HSH  AZ: ADDY  B: SNCB  BG: BDCBG  BDŽ  INTER  OTEX  BIH: ŽFBH  ŽRS  BLR:   CG: ŽPCG  CN: CR  D: AGIL  ARS  BRB  BTEX  DB  DISPO  DLB  DR  ELOC  EURO  GfF  GySEV  HEB  ITL  LM  MÁVRT  NEB  ODEG  PCW  PLOK  PRESS  RAG  RDC  RPOOL  SIEAG  TRAIN  UBB  VBG  VIAS  VSE  WFL  ZUG  DK: DSB  E: RENFE  F: AKIEM  SNCF  GB: EIL  GR: HTR  TRAINOSE  H: CRSHU  GySEV  KR  MÁVRT  MHÉV  MNOS  START  THM  HR: HŽPP  CH: CBB  MGB  RhB  RhB/MGB  SBB  SOB  I: FUC  NTV  SAD  TI  KG: KRG  KS: TRAINKOS  KZ: KTZ  L: CFL  LT: LTG  LV: LDZ  PV  MD: CFM  MGL: MTZ  MK:   N: NOR  Vy  NL: MSM  NS  P: CP  PL: ALZ  ARP  DBSRP  ECCO  ID  IGL  IRIPK  KD  KM  KMŁ  KSL  KW  LAU  LOTOS  ŁKA  MORVI  NEWAG  PCCC  PKPC  PKPIC  PREG  PTS  PW  SKMT  SKMWA  SKPL  TS  RO: ATC  CFR  IRC  RCBV  STI  TFC  RUS: FPC  GSE  RŽD  TKS  S: HCTOR  SJ  SNALL  TRVF  TWA  SLO:   SRB: SV  TJ: TDZ  TR: TCDD  UA: UZ  UK: EIL 

Pravidla pro skutečné řazení

Tento formulář je určen pro zjednodušené vkládání skutečných řazení vlaků (tzn. reálných, viděných v provozu). Umožňuje vkládat vlaky i neregistrovaným uživatelům. Otevřením tohoto formuláře se zároveň předvyplnila základní struktura vlaku, kterou je potřeba doplnit/upravit podle konkrétního vlaku a dále doplnit čísla vozů (EVN/UIC) - viz níže. Pokud na stránce s řazením vlaků bylo více variant, načetla se ta varianta, u které byl umístěn odkaz.

Vyplnění formuláře

 1. Upravte nebo vyplňte kolonku Úsek, ve kterém platilo vaše skutečné řazení. Místo úseku lze úvest pouze jednu stanici, pak se to chápe jako stanice, ve které bylo řazení pozorováno. Kolonku není nutno vyplňovat v případech, kdy lze předpokládat, že v celé trase vlaku nedošlo ke změně řazení.
 2. Vyplňte kolonku Datum. Rozkliknutím se zobrazí kalendář, případně lze datum posouvat po dnech tlačítky +1 a -1.
  Pro noční vlaky platí zvláštní pravidlo: vyplňte datum odjezdu z výchozí stanice (nemusí být totožné s datem pozorování) a do sousední kolonky Nocí zapište počet nocí, po kterých vlak jede (nejčastěji 1).
 3. Upravte řazení vlaku v poli Vlak. Jednotlivé vozy lze upravit v předvyplněném vlaku, "naklikat" z nabídky vozů umístěné po pravé straně formuláře, případně je lze zapsat ručně. Struktura zápisu je podrobně vysvětlena zde.
 4. Do kolonky Poznámka uveďte případné doplňující informace. Zvláště je doporučeno uvést okolnosti neobvyklých řazení (jsou-li známy).
 5. nové Vyberte odpovídající Zdroj dat, tj. z jakého zdroje jsou údaje o řazení vkládaného vlaku. Podrobnější popis je uveden jako kontextová nápověda ve formuláři přímo pod jednotlivými volbami.
 6. V případě, že vkládáte vlak jako neregistrovaný uživatel, vyplňte jméno (přezdívku). Vlak bude zveřejněn až po jeho schválení (bude-li schválen).

Pravidla

 1. Jsou přijímany pouze vlaky s uvedenými EVN (UIC) čísly vozů. Příklady povoleného způsobu zápisu:

  1. Standardní formát:
   Číslo je nutno dopsat mezi 3. a 4. hvězdičku:
   363*ČD Bmz 241**027-5*+ (pouze inventární číslo včetně kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**21-91 027-5*+ (interval + inventární číslo včetně kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**73 54 21-91 027*+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**73 54 21-91 027-5*+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)

  2. Zjednodušený formát (od roku 2019):
   Pro některé dopravce a vybrané řady vozů je možno použít zjednodušený zápis pouze čísla vozu bez hvězdiček, na konci musí být "+". Kód vozu bude automaticky doplněn při uložení vlaku.
   73 54 21-91 027+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   73 54 21-91 027-5+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)

  3. Kombinovaný formát (od roku 2019):
   Pro některé dopravce a vybrané řady vozů je možno použít kombinovaný formát zápisu. Vhodné pro případy, kde mezi hvězdičky uvádíte další poznámky (trasa, poznámka k vozu), které nelze zadat do zjedušeného formátu. Kód vozu bude automaticky přepsán při uložení vlaku.
   363*73 54 21-91 027**+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   363*73 54 21-91 027-5**+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)


   Pro Zjednodušený a Kombinovaný formát může být EVN číslo zadáno libovolně s mezerami, pomlčkami a tečkami nebo bez nich pouze holé číslo (při uložení bude automaticky přeformátováno).
 2. U vícevozových jednotek, které v řazení nejsou rozdělené na samostatné vozy, se mezi 3. a 4. hvězdičku zapisuje výhradně samostatné číslo prvního hnacího vozu. Případná čísla dalších vozů v jednotce je možno uvést mezi 4. a 5., případně mezi další hvězdičky. Příklad:
  *ČD 814*95 54 5 814 086-5*95 54 5 914 086-4*+
 3. Pro vybrané řady vozů je kontrolována správnost přiřazení čísla vozu k odpovídající řadě, na případné neshody je upozorněno. V některých případech můžou být v kontrolní databázi neaktuální údaje. Jste-li přesvědčeni o správnosti vašich záznamů, můžete je ponechat, v opačném případě doporučujeme záznam opravit. Případné rozpory zjištěné při kontrole mohou být důvodem pro nezveřejnění vlaku.

  Zobrazit seznam podporovaných řad pro Zjednodušený a Kombinovaný zápis a pro kontrolu čísel vozů

  Není-li vůz mezi podporovanými řadami, je nutno použít výhradně Standardní formát. Také kontrola čísel funguje pouze pro podporované řady uvedené v seznamu. Pro skutečné řazení v letech 2018 a starších lze také použít jen Standardní formát.
 4. Číslo vozu musí být alespoň u jednoho vozu. Vlaky zcela bez čísel nebo pouze s číslem u lokomotivy nebudou zveřejněny (výjimečné výjimky jako zcela mimořádná řazení jsou možné, uveďte prosím okolnosti takového řazení do poznámky). Tato podmínka se netýká historických řazení, zde mohou být vlaky bez čísel zveřejňovány i nadále.
 5. Zadávejte pouze vlaky, o kterých jste si jisti. Přibližné nebo pravděpodobné údaje (např. typ nebo číslo vozu) většinou nemají význam. Pokud jste přesvědčeni o jejich významu, je nutno napsat do poznámky, že se jedná o pravděpodobné údaje.
 6. Trasu jednotlivých vozů není nutno uvádět u vlaků, jehož všechny vozy jedou celou trasu (vlak nemá žádné přímé vozy).
  Pokud se trasa vozů uvádí, patří výhradně mezi druhou a třetí hvězdičku. Příklad:

  371*ZSSK Ampeer*Bratislava - Břeclav (- Praha)**+

  Trasy přímých vozů se uvádí ve tvaru (Praha -) Brno - Zábřeh na M. (- Šumperk). Pozor na mezery mezi pomlčkami a závorkami.
  Do trasy vozů se většinou nemusí psát názvy nádraží, stačí pouze název města, pokud je všeobecně známo, o která nádraží jde.
 7. Zohledněte také variantu nátěru (jsou-li dostupné odpovídající obrázky). Pokud chcete vložit vůz v jiném laku, je potřeba k vozu připsat rozlišující označení nebo vůz vyhledat v nabídce vozů - menu pro nátěry je v horní části nabídky vozů. Příklady:
  *ČD B 249***+ - výchozí nátěr, nová verze najbrtu (s modrou střechou)
  *ČD B 249 n***+ - stará verze najbrtu
  *ČD B 249 z***+ - starý nátěr ČD (zeleno-bílý, modro-bílý, červeno-bílý)
  Prozatím nejsou k dispozici všechny obrázky, chybějící obrázky jsou přidávány průběžně. Výchozí nátěr může být v různých letech různý.
 8. Pokud k vlaku nebo k jednotlivým vozům přidáváte textové poznámky, vyplňte také kolonku jazyk. Názvy stanic v trase vozů se za textovou poznámku nepovažují.
 9. Vlaky neodpovídající výše uvedeným pravidlům nebudou zveřejněny.
 10. Pravidla mohou být v budoucnu rozšířena nebo zpřesněna.


řádek | sloupec | text
vagonWEB.cz
Železniční osobní vozy

Našli jste chybu?