vagonWEB
Železniční osobní vozy
 
vagonWEB
Železniční osobní vozy
cs         ▼
Česky
English
Deutsch
Polski
Magyar
Español

Historické řazení vlaků 2008
(9.12.2007 - 13.12.2008)

Skutečné řazení

IC 1979

Trasa: Hamburg-Altona 09:14 - Hamburg Hbf 09:28 - Hannover Hbf 10:56-10:59 - Kassel-Wilhelmshöhe 12:01-12:03 - Frankfurt (Main) Hbf 13:36
Úsek: Alternativní č.:
Datum*:         Nocí:         Jazyk:
Vlak*:
Poznámka k vlaku (může být zveřejněno):
Vzkaz pro správce (nebude zveřejněno):
nové Zdroj dat*:    
Vyplňte prosím svoje jméno nebo přezdívku. Po schválení některým ze správců řazení bude vlak zveřejněn. Zveřejnění může trvat delší dobu. Proces schvalování historických řazení probíhá několikrát za rok. Jestliže jste registrován(a), zadejte také heslo. V tom případě bude vlak zveřejněn ihned bez schválení.
Vložil*:     Heslo:
   
* Povinné položky
CZ: ČD  ČDC  POŠTA  SK: WSBA  ZSSK  ZX-BENET  : CFR  ČD  DB    NS  RŽD  SBB  SNCB  UZ  A: ÖBB  B: SNCB  BG: BDŽ  BIH: ŽFBH  ŽRS  BLR:   BY:   CG: ŽCG  D: DB  DISPO  RBG  DK: DSB  E: RENFE  F: SNCF  GR: OSE  H: GySEV  START  HR:   CH: CIS  SBB  I: CIS  TI  KOS: HK-KŽ  L: CFL  MK:   P: CP  PL: PKPC  PKPIC  PKPPR  PREG  RO: CFR  RGT  VT  RUS: RŽD  SLO:   SRB: ŽS  TR: TCDD  UA: UZ 

Pravidla pro skutečné řazení

Tento formulář je určen pro zjednodušené vkládání skutečných řazení vlaků (tzn. reálných, viděných v provozu). Umožňuje vkládat vlaky i neregistrovaným uživatelům. Otevřením tohoto formuláře se zároveň předvyplnila základní struktura vlaku, kterou je potřeba doplnit/upravit podle konkrétního vlaku a dále doplnit čísla vozů (EVN/UIC) - viz níže. Pokud na stránce s řazením vlaků bylo více variant, načetla se ta varianta, u které byl umístěn odkaz.

Vyplnění formuláře

 1. Upravte nebo vyplňte kolonku Úsek, ve kterém platilo vaše skutečné řazení. Místo úseku lze úvest pouze jednu stanici, pak se to chápe jako stanice, ve které bylo řazení pozorováno. Kolonku není nutno vyplňovat v případech, kdy lze předpokládat, že v celé trase vlaku nedošlo ke změně řazení.
 2. Vyplňte kolonku Datum. Rozkliknutím se zobrazí kalendář, případně lze datum posouvat po dnech tlačítky +1 a -1.
  Pro noční vlaky platí zvláštní pravidlo: vyplňte datum odjezdu z výchozí stanice (nemusí být totožné s datem pozorování) a do sousední kolonky Nocí zapište počet nocí, po kterých vlak jede (nejčastěji 1).
 3. Upravte řazení vlaku v poli Vlak. Jednotlivé vozy lze upravit v předvyplněném vlaku, "naklikat" z nabídky vozů umístěné po pravé straně formuláře, případně je lze zapsat ručně. Struktura zápisu je podrobně vysvětlena zde.
 4. Do kolonky Poznámka uveďte případné doplňující informace. Zvláště je doporučeno uvést okolnosti neobvyklých řazení (jsou-li známy).
 5. nové Vyberte odpovídající Zdroj dat, tj. z jakého zdroje jsou údaje o řazení vkládaného vlaku. Podrobnější popis je uveden jako kontextová nápověda ve formuláři přímo pod jednotlivými volbami.
 6. V případě, že vkládáte vlak jako neregistrovaný uživatel, vyplňte jméno (přezdívku). Vlak bude zveřejněn až po jeho schválení (bude-li schválen).

Pravidla

 1. Jsou přijímany pouze vlaky s uvedenými EVN (UIC) čísly vozů. Příklady povoleného způsobu zápisu:

  1. Standardní formát:
   Číslo je nutno dopsat mezi 3. a 4. hvězdičku:
   363*ČD Bmz 241**027-5*+ (pouze inventární číslo včetně kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**21-91 027-5*+ (interval + inventární číslo včetně kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**73 54 21-91 027*+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   363*ČD Bmz 241**73 54 21-91 027-5*+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)

  2. Zjednodušený formát (od roku 2019):
   Pro některé dopravce a vybrané řady vozů je možno použít zjednodušený zápis pouze čísla vozu bez hvězdiček, na konci musí být "+". Kód vozu bude automaticky doplněn při uložení vlaku.
   73 54 21-91 027+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   73 54 21-91 027-5+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)

  3. Kombinovaný formát (od roku 2019):
   Pro některé dopravce a vybrané řady vozů je možno použít kombinovaný formát zápisu. Vhodné pro případy, kde mezi hvězdičky uvádíte další poznámky (trasa, poznámka k vozu), které nelze zadat do zjedušeného formátu. Kód vozu bude automaticky přepsán při uložení vlaku.
   363*73 54 21-91 027**+ (celé EVN číslo bez kontrolní číslice)
   363*73 54 21-91 027-5**+ (celé EVN číslo včetně kontrolní číslice)


   Pro Zjednodušený a Kombinovaný formát může být EVN číslo zadáno libovolně s mezerami, pomlčkami a tečkami nebo bez nich pouze holé číslo (při uložení bude automaticky přeformátováno).
 2. U vícevozových jednotek, které v řazení nejsou rozdělené na samostatné vozy, se mezi 3. a 4. hvězdičku zapisuje výhradně samostatné číslo prvního hnacího vozu. Případná čísla dalších vozů v jednotce je možno uvést mezi 4. a 5., případně mezi další hvězdičky. Příklad:
  *ČD 814*95 54 5 814 086-5*95 54 5 914 086-4*+
 3. Pro vybrané řady vozů je kontrolována správnost přiřazení čísla vozu k odpovídající řadě, na případné neshody je upozorněno. V některých případech můžou být v kontrolní databázi neaktuální údaje. Jste-li přesvědčeni o správnosti vašich záznamů, můžete je ponechat, v opačném případě doporučujeme záznam opravit. Případné rozpory zjištěné při kontrole mohou být důvodem pro nezveřejnění vlaku.

  Zobrazit seznam podporovaných řad pro Zjednodušený a Kombinovaný zápis a pro kontrolu čísel vozů

  Není-li vůz mezi podporovanými řadami, je nutno použít výhradně Standardní formát. Také kontrola čísel funguje pouze pro podporované řady uvedené v seznamu. Pro skutečné řazení v letech 2018 a starších lze také použít jen Standardní formát.
 4. Číslo vozu musí být alespoň u jednoho vozu. Vlaky zcela bez čísel nebo pouze s číslem u lokomotivy nebudou zveřejněny (výjimečné výjimky jako zcela mimořádná řazení jsou možné, uveďte prosím okolnosti takového řazení do poznámky). Tato podmínka se netýká historických řazení, zde mohou být vlaky bez čísel zveřejňovány i nadále.
 5. Zadávejte pouze vlaky, o kterých jste si jisti. Přibližné nebo pravděpodobné údaje (např. typ nebo číslo vozu) většinou nemají význam. Pokud jste přesvědčeni o jejich významu, je nutno napsat do poznámky, že se jedná o pravděpodobné údaje.
 6. Trasu jednotlivých vozů není nutno uvádět u vlaků, jehož všechny vozy jedou celou trasu (vlak nemá žádné přímé vozy).
  Pokud se trasa vozů uvádí, patří výhradně mezi druhou a třetí hvězdičku. Příklad:

  371*ZSSK Ampeer*Bratislava - Břeclav (- Praha)**+

  Trasy přímých vozů se uvádí ve tvaru (Praha -) Brno - Zábřeh na M. (- Šumperk). Pozor na mezery mezi pomlčkami a závorkami.
  Do trasy vozů se většinou nemusí psát názvy nádraží, stačí pouze název města, pokud je všeobecně známo, o která nádraží jde.
 7. Zohledněte také variantu nátěru (jsou-li dostupné odpovídající obrázky). Pokud chcete vložit vůz v jiném laku, je potřeba k vozu připsat rozlišující označení nebo vůz vyhledat v nabídce vozů - menu pro nátěry je v horní části nabídky vozů. Příklady:
  *ČD B 249***+ - výchozí nátěr, nová verze najbrtu (s modrou střechou)
  *ČD B 249 n***+ - stará verze najbrtu
  *ČD B 249 z***+ - starý nátěr ČD (zeleno-bílý, modro-bílý, červeno-bílý)
  Prozatím nejsou k dispozici všechny obrázky, chybějící obrázky jsou přidávány průběžně. Výchozí nátěr může být v různých letech různý.
 8. Pokud k vlaku nebo k jednotlivým vozům přidáváte textové poznámky, vyplňte také kolonku jazyk. Názvy stanic v trase vozů se za textovou poznámku nepovažují.
 9. Vlaky neodpovídající výše uvedeným pravidlům nebudou zveřejněny.
 10. Pravidla mohou být v budoucnu rozšířena nebo zpřesněna.


řádek | sloupec | text
vagonWEB.cz
Železniční osobní vozy

Našli jste chybu?