vagonWEB
Železniční osobní vozy
 
vagonWEB
Železniční osobní vozy
Hlavní strana » Články » Jak přidat fotografie do fotogalerie
cs         ▼
Česky
English
Magyar


Jak přidat fotografie do fotogalerie

Autor: pd | Publikováno: 18.12.2021

Vážím si Vašeho zájmu přispět do fotogalerie vagonWEB.cz. Níže naleznete základní informace o možnostech přidání fotografií do fotogalerie. 

Obsah článku:

Fotogalerie je zaměřena na železniční osobní vozy, elektrické a motorové vozy a jednotky, jakož i další typy kolejových vozidel, které mají s osobními vozy nějakou souvislost, např. služební vozy, zavazadlové vozy včetně autovozů, měřící a zkušební vozy a podobně. Nezveřejňujeme fotky lokomotiv nebo fotky celých vlaků (až na ojedinělé výjimky např. pro dokreslení ucelených jednotek); snímky lokomotiv a vlaků lépe uplatníte v mnoha jiných fotogaleriích.

Fotogalerie vagonWEB.cz je koncipována jako obrazový katalog variant. Nemá ambice zdokumentovat všechny existující vozy. To znamená, že pro určitou variantu interiéru se publikuje pouze jedna sada fotek, obvykle z jednoho vozu. Nemá smysl posílat další fotky stejné varianty, ledaže by byly výrazně kvalitnější anebo podrobnější než stávající fotky.
Podobné je to s fotografiemi exteriérů (vnější pohled). Pro určitou variantu nátěru se publikuje pouze omezený počet snímků. Jejich počet sice není pevně stanoven, ani zde však není cílem zdokumentovat všechny existující vozy, ale jen zdokumentovat konkrétní nátěrové varianty. Samozřejmě v případě odlišností v nátěru takové fotky vítáme a rádi zveřejníme. 

Fotky můžete zaslat na vagonweb@vagonweb.cz buď přímo jako přílohu e-mailu (velikost přílohy by ale neměla překročit 20 MB) nebo můžete využít některou službu pro zasílání velkých souborů, např. uschovna.cz, wetransfer.com, Disk Google a podobné služby. Prosím nepoužívejte leteckaposta.cz nebo uloz.to.

Fotogalerie je "moderovaná", není žádný způsob přímého nahrání fotek jednotlivými autory. Rozhodnutí o výběru a publikaci fotek závisí na správci fotogalerie. Sady snímků interiéru jsou obvykle zařazeny do nejbližší aktualizace, četnost aktualizací je 6x až 8x ročně. V případě, že se jedná o horkou novinku, budou fotky zveřejněny přednostně mimo běžnou aktualizaci. Jednotlivé snímky exteriérů vozů (nebo i jednotlivé detaily interiérů) jsou z kapacitních důvodů zpracovány až tehdy, když se sejde větší množství fotek k dané řadě. To znamená, že tyto jednotlivé snímky vozů nemusí být zveřejněny v nejbližší aktualizaci, ale až v některé následující. 

Technické požadavky na fotografie

Pokud chcete mít maximální kontrolu nad výsledkem, můžete zaslat již upravené fotografie. V takovém případě by měly splňovat následující požadavky:

  • Geometricky zkorigované, tj. bez náklonu, odstraněné případné soudkovité zkreslení.
  • Správně exponované, nikoliv příliš tmavé ani s výraznými přepaly. Může být i realisticky vypadající HDR (ne s přehnanými efekty).
  • Bez výrazného barevného posunu. V případě série snímků z jednoho vozu by barevné podání mělo být u všech fotek pokud možno stejné (tzn. ne jedna fotka do žluta, druhá do modra).
  • Velikost snímků interiéru: 1200 x 900 px při poměru stran 4:3, 1200 x 800 px při poměru 3:2, 1280 x 720 px při poměru 16:9.
  • Velikost snímků exteriéru je vhodnější větší, pokud kvalita fotografie dovolí, tak delší strana 1600 px, tj. formáty 1600 x 1200 px (4:3), 1600 x 1067 px (3:2), 1600 x 900 px (16:9). U snímků vozů z boku lze použít i užší formáty např. 1600 x 800 px (2:1) nebo 1600 x 533 px (3:1). Je-li snímek kvalitní, lze použít i větší rozlišení např. 1920 x 1080 (16:9) nebo 1800 x 600 px (3:1).
  • Zejména u exteriérů proveden případný přiměřený ořez, tzn. bez zbytečné oblohy apod.
  • Formát JPG.
  • Datová velikost souboru řádově 400 kB, nejvíce však 500 kB při velikosti 1200 x 900 px. Větší fotky exteriérů můžou být přiměřeně větší. 
  • Na fotky si můžete dát vlastní popisek nebo logo, avšak do pravého dolního rohu bude ještě přidáno logo vagonWEB.cz
  • Fotky musí být bez ozdobného rámečku nebo okraje.

Druhou možností je zaslat fotografie i v původním stavu bez jakýchkoliv úprav a v původním rozlišení. Potřebné úpravy zajistíme. Fotografie mohou být kromě JPG i ve formátu RAW nebo HEIC. Samozřejmostí i tady je, aby fotky nebyly vysloveně nekvalitní, tzn. nesmí být rozmazané, výrazně podexponované (tmavé) nebo výrazně přeexponované (světlé). Určité nedostatky lze zkorigovat, např. nakloněný horizont není problém, ale rozmazené nebo silně přeexponované fotky opravit nejdou. Krátce řečeno, kvalita fotek by měla být alespoň na průměrné úrovni již publikovaných fotek. U historických snímků nebo vzácných snímků raritních vozů lze kvalitativní požadavky snížit. 

Na všech fotkách budou rozostřeny obličeje případných osob vyskytujících se na snímku. Do pravého dolního rohu bude doplněno logo vagonWEB.cz.

Tip při focení interiérů vozů mobilem

Fotoaparáty v mobilech jsou většinou přednastaveny na poměr stran podle displeje, např. 16:9 nebo ještě hůř, třeba 21:9. To je z toho důvodu, aby fotka vyplnila celý displej mobilu. Drtivá většina mobilů má ale snímač ve formátu stran 4:3. Následný "širokoúhlý" formát potom vznikne tak, že se nahoře a dole část fotky prostě uřízne a zahodí. Nastavte prosím při focení interiérů poměr stran na 4:3, bude tak využita celá plocha snímače a tudíž na fotce toho bude vidět víc.

Ušetříte mi práci, pokud budou fotky popsané a roztříděné. Sadu fotek z jednoho vozu je nejvhodnější vložit do pojmenované složky - fotky uvnitř této složky již nemusí být samostatně pojmenované, ale lze jim ponechat jejich původní názvy tak, jak vypadly z fotoaparátu (např. IMG_0123). 

V názvu složky či fotografie by měla být uvedena řada a číslo vozu a jméno autora tak, jak si přejete být uvedeni na webu (je na vás, jestli to bude skutečné jméno nebo přezdívka). U exteriérů prosím v názvu uveďte i místo pořízení (kromě chronicky známých nádraží, ty poznám). Datum pořízení snímků není třeba uvádět, pokud je již uloženo v EXIFu nebo je obsaženo v názvu souboru. Pokud není nebo máte ve fotoaparátu nastavené špatné datum, tak jej také prosím dopište do názvu (stačí rok). V názvech souborů můžete používat diakritiku i mezery, na webu to ale bude automaticky upraveno na verzi bez diakritiky a bez mezer. Pokud budou fotky popsány výše uvedeným způsobem, nemusíte k fotkám přidávat žádný další soubor se seznamem fotek.

Poznámka k autorským právům

Předně se předpokládá, že jste autory dodaných fotografií nebo máte od autora pověření. Zasláním fotografií udělujete bezúplatně časově neomezenou nevýhradní licenci k užití zaslaných fotografií na internetových stránkách vagonweb.cz. Nevýhradní licence znamená, že jako autor můžete dále vykonávat veškerá práva spojená s dílem a taktéž poskytnout licenci třetím osobám, tzn. fotografie můžete publikovat dle vašeho uvážení i kdekoliv jinde. Fotografie může být na vagonwebu publikována nejen v její původní podobě, ale i po úpravách. Fotografie budou primárně zařazeny do sekce Fotogalerie, ale mohou být použity v jiných sekcích webu, např. v sekci Články, vždy ale stále na doméně vagonweb.cz. Pokud chcete fotografie publikovat pod jinou licencí, např. Creative Commons, dejte mi prosím vědět. Typ licence bude ve fotogalerii uveden u náhledu fotografie a v popisku pod fotografií.


Autor: pd | Poslední aktualizace: 18.12.2021 (pd)

Komentáře k článku

Můžu se zeptat nestli tam k řazení vlaku dáte sci-fi ? Nebo už nikdy nebude.


Petr Fišer (Petrfiser{at}Atlas.cz) | 18.12.2021 16:32
Nebude.


pd (autor článku) | 21.12.2021 00:06
Dobrý den,

mohu se rovněž zeptat, jestli se za fotky exteriéru budou počítat i fotky podvozků vozu apod.?

Děkuji.Adam Hönig (honigadamrazeni{at}gmail.com) | 21.12.2021 20:33
Ano, i fotky podvozků se počítají. U některých vozů už taky jsou. Ale i zde platí pravidlo, že stačí jen několik fotek podvozků, asi nemá moc velký smysl publikovat pořád dokola prakticky stejné fotky.


pd (autor článku) | 21.12.2021 23:21
Technický dotaz, jak se dají udělat ty fotky co umožní se po daným voze rozklídnout?


Baal | 26.12.2021 23:55
Na to je speciální foťák - 360° panoramatická kamera, která má dva objektivy (z každé strany jeden). Např. Insta360 nebo Ricoh Theta.
Dá se to fotit i běžnými zrcadlovkami, ale na to je potřeba stativ a hlavně speciální panoramatická hlava. S tím se nafotily jednotlivé fotky kolem dokola a pak se to složilo ve speciálním programu do výsledné panoramatické fotky. Ale to už je asi historie, ty panoramatické kamery to hodně usnadnily, s nimi je to na jeden záběr a vypadne z toho hotová fotka.pd (autor článku) | 27.12.2021 16:51
Mohu se zeptat proč bylo sci-fi řasení odebráno? a je kdyžtak nějaká malá možnost že se někdy vrátí?


někdo (samfrank2008{at}gmail.com) | 1.10.2022 22:02
Protože údržba této sekce byla časově náročná a její přínos byl mizivý. Možnost vrácení zatím nevidím.


pd (autor článku) | 5.10.2022 21:58
Na jaký email mám poslat fotku přes uschovna.cz ?
Nikde jsem to nenašel.MatyBart (bartymaty09{at}gmail.com) | 23.4.2023 18:06
Email jsem v článku zvýraznil ;)


pd (autor článku) | 24.4.2023 21:36
Super


filda (koginecka{at}gmail.com) | 29.9.2023 19:46
Můžu se zeptat, proč jste ještě nenahráli fotky vozů co jsem vám poslal, i když mají nějakou kvalitu a v případě WLABmz ČD zde nejsou žádné jiné fotky v Najbrt2 na straně chodbičky, ani WLABmee ZSSK a ČD zde není moc velké množství.


Štofik (krystof.bohm1{at}gmail.com) | 23.10.2023 15:18
Štofik: Ty fotky opravdu nejsou kvalitní. Rozmazané, neostré... A když je náhodou nějaká fotka ostrá, tak je to zase kompozičně celkem nezajímavý detail. Vlastně asi ani na jedné fotce není vidět celý vůz. Zkus kdyžtak fotit za denního světla, noční fotky ten mobil moc nezvládá.


pd (autor článku) | 23.10.2023 20:07

Přidat komentář

Text
Jméno        Heslo:
E-mail
vagonWEB.cz
Železniční osobní vozy

Našli jste chybu?