Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


obrazky

Obrázky

Přidání obrázku do článku

Obrázky lze vkládat buď URL odkazem na obrázek umístěný kdekoliv na internetu nebo lze nahrát vlastní obrázek, který pak bude uložen přímo na vagonwebu.

Vložení obrázku odkazem

Pro vložení obrázku odkazem vyberete Vložit > Obrázek… a zadejte URL adresu obrázku.

Tento postup vložení obrázku odkazem je doporučený pro vložení fotky z fotogalerie vagonWEBu. Sice lze takto vložit i obrázek umístěný kdekoliv jinde, což je na jednu stranu výhodné v tom, že se tím nezatíží server vagonwebu, avšak na druhou stranu je tu riziko, že takový obrázek může časem zmizet a nebude dostupný. Nicméně lze to doporučit pro vložení fotek, které budou uložené např. na úložišti typu Google Drive, Rajče apod.

Nahrání obrázku

Pro nahrání vašeho vlastního souboru vyberete Vložit > Obrázek… > Nahrát. Klikněte na Vyhledat obrázek a najděte obrázek na vašem disku. Alternativně lze soubor přesounout myší přímo do tohoto okna.

V tomto momentě se obrázek nahraje na server. Pokud okno potvrdíte tlačítkem Uložit, bude obrázek zároveň vložen do textu článku. Pokud okno zavřete tlačítkem Storno, zůstane článek uložený na serveru, ale zatím nebude vložen do článku (lze jej vložit pozděj).

Obrázky lze nahrávat až po alespoň jednom uložení článku.

Vložení již dříve nahraného obrázku do článku

Obrázky, které již byly nahrány na server, můžete dodatečně vložit do článku. K tomu lze v současné době využít následující postup:

  1. Kliněte na odkaz Seznam obrázků, který je umístěn v horní části formuláře (u kolonky Titulní obrázek)
  2. V tomto seznamu najděte požadovaný obrázek a do schránky zkopírujte jeho cestu, která je uvedena pod obrázkem na světlezeleném pozadí
  3. Vraťte se zpět do editoru, z menu nebo z panelu nástrojů zvolte Vložit > Obrázek… a do pole zadejte URL vložte zkopírovanou cestu.
Nenahrávejte ani neodkazujte fotky v původním (velkém) rozlišení a velikosti. Fotky by měly být zmenšené tak, aby velikost souboru pokud možno nepřesáhla cca 1 MB, pro obvyklou fotku běžně postačuje cca 500 kB. Pokud chcete nahrát velký soubor (např. podrobná mapa nebo detailní výkres), je lepší vložit do článku pouze miniaturu, která bude odkazem na soubor v originální velikosti.
Dodržujte autorská práva a nepoužívejte cizí obrázky z jiných webů bez svolení jejich autorů.
Do článku, který bude publikován výhradně na vagonWEBu, můžete použít libovolné obrázky z fotogalerie vagonWEBu bez dalšího svolení jejich autorů.
Při dodržení licenčních podmínek také můžete využívat obrázky publikované pod volnými licencemi (např. Creative Commons) ze zdrojů jako je např. z Wikipedie, a to bez dalšího svolení jejich autorů.

Vzhled obrázku v článku

Vložený obrázek může být zobrazen třemi způsoby:

  • Malý náhled = Obrázek se v článku zobrazí jako malý klikatelný náhled s pevně nastavenou výškou a to bez ohledu na nastavené rozměry obrázku v editoru. Použitelné např. když chcete dát víc menších náhledů vedle sebe. Nemusíte řešit jejich přesnou velikost a ladit to po jednotlivých pixelech, ale zarovnají se automaticky. Toto je výchozí nastavení.
  • S odkazem = Obrázek se zobrazí jako klikatelný a zároveň jsou respektovány jeho rozměry podle nastavení v editoru. Toto je použitelné pro větší obrázek v článku, který zároveň bude klikatelný.
  • Bez odkazu = Rozměry zobrazeného obrázku jsou podle nastavení v editoru, obrázek není odkazem (nepůjde rozkliknout pro větší obrázek).

Nastavení obrázku lze provést při jeho nahrávání v rozbalovací nabídce Formát nebo kdykoliv později kliknutím pravým tlačítkem na obrázek.

Poznámka: V mobilním zobrazení jsou velké obrázky zmenšeny na šířku okna.

Popisek obrázku a uvedení autora

Pole pro popisek obrázku je třeba aktivovat zaškrtávacím polem Zobrazit popisek. Prostor pro popisek bude poté zobrazen pod obrázkem.

Autora obrázku (fotografie) je možné uvést přímo do popisku. V případě, že popisek u obrázku nepoužíváte, lze autora uvést do kolonky Autor. V takovém případě ale nebude uveden pod obrázkem v článku, ale pouze po rozkliknutí obrázku ve spodní části okna.

Titulní obrázek

Jeden z nahraných obrázků lze nastavit jako titulní obrázek. Tento obrázek by měl mít formát na šířku, přičemž šířka by měla být alespoň 1000 px. Tento obrázek je nutno nejprve nahrát - viz výše (pokud během nahrávání zároveň vloží do článku, je možno ho z článku smazat), poté ho lze vybrat vedle pole Titulní obrázek. Z tohoto obrázku bude zároveň vytvořen menší náhledový obrázek.

obrazky.txt · Poslední úprava: 19.10.2020 11:34 autor: pd